powrót do strony głównej      Od zarania dziejów motoryzacji istniała potrzeba informowania automobilistów o sytuacji na drodze w sposób jednoznaczny i zrozumiały dla wszystkich. Narodziła się idea kodeksu drogowego, aktualizowanego co jakiś czas. Pojawiły się liczne ograniczenia, nakazy i zakazy, których to wspaniali mężczyźni w swych wspaniałych maszynach respektowali, albo nie. Kto dziś pamięta, że przed zakrętem poza miastem należało zatrąbić(by ostrzec ewentualnych pastuszków ze stadem krów :))?

      Więc jeśli kogoś interesuje, co w dawnych czasach stało przy drodze, niniejsze strony pomogą z grubsza zapoznać się ówczesnymi znakiami.
      Szablony znaków drogowych znajdujących się na poniższych stronach są już przeterminowane, dawno uległy zmianom(może nie wszystkie), oznaczenie "NOWE" stosuje się do szablonów obowiązujących po 1959 roku, natomiast "DOTYCHCZASOWE" do tych, które można było spotkać(a może wiecie, gdzie takie jeszcze są?)na drogach do 1959 roku. Tyle słowem wstępu, reszta jest głównie do oglądania. Miłej lektury.

      A swoją drogą, jak mało było kiedyś do zapamiętania na kursach prawa jazdy, nie to co dziś, ehh...